EDUKACJA REGIONALNA
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
QUESTY i SPACEROWNIKI

Odkrywamy dawne historie, przywracamy pamięć zapomnianych bohaterów.
Razem z historykami opracowujemy filmy, scenariusze lekcji regionalnych i warsztatów.
Zachęcamy do odkrywania regionu – najchętniej – w duchu przygody i zabawy. Temu służyć mają gry, questy i multimedialne spacerowniki, których zbiór na bieżąco powiększamy.  

Program edukacji regionalnej

Scenariusze lekcji i warsztatów  

Stanisław Karłowski. W służbie gospodarce. Pobierz scenariusz:

Być jak Wanda Modlibowska. Pobierz scenariusz:  

Filmy  

„W  służbie gospodarce” – film o Stanisławie Karłowskim.

„Być jak Wanda Modlibowska.

„Z ziemi włoskiej do polskiej” – film o zabytkowej figurze z gostyńskiej fary.

„Tajemnice gostyńskiej fary”

„Tak rodziła się wolność – gostynianie w powstaniu wielkopolskim” .

Questy, spacerowniki

Multimedialny spacerownik „Szlakiem organiczników”

Zapraszamy do odkrywania miejsc związanych z działalnością G. Potworowskiego, D. Chłapowskiego, E. Bojanowskiego i innych społeczników – twórców idei pracy organicznej w Wielkopolsce. Mapa prowadzi m.in. do pierwszej siedziby Kasyna Gostyńskiego, Towarzystwa Pożyczkowego, „Rolnika” i in. Trasę można przebyć w formie przechadzki albo gry.  Pobierz spacerownik:   

Quest „W poszukiwaniu domachowskiego skarbu”

Rzecz działa się w Domachowie (gm. Krobia).   Podobno ktoś widział u kogoś na polu skrzynię pełną skarbów.  Lokalna anegdota stała się inspiracją do napisana questu, który opowiada historię Domachowa. Dzisiaj to serce Biskupizny – mikroregionu folklorystycznego, wpisanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.  Pobierz quest:

Spacerownik „Domachowskie zagadki”

Domachowo – niewielka wieś w południowej Wielkopolsce, zwana jest dziś „sercem Biskupizny”. To miejsce, gdzie odbywa się Festiwal Tradycji i Folkloru – najciekawsza impreza folklorystyczna w regionie, skąd wywodzi się znany Zespół Folklorystyczny in Crudo z Domachowa i Okolic, gdzie odbywają się zabawy, warsztaty i inne spotkania przybliżające kulturę Biskupizny. Tutaj też znajduje się unikatowy w skali świata drewniany kościół, gdzie ostatnie odkrycia archeologiczne wieszczą sensacje, które – być może – zmienią nasze myślenie o dziejach regionu. Skąd tyle inicjatyw tutaj? I kto za nimi stoi? Zapraszamy na wirtualny spacer po Domachowie i wspólne odkrywania tej niezwykłej wsi.

Spacerownik "Lata 20-te, lata 30-te"

Zapraszamy na spacer ulicami Gostynia z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. 

Spacerownik ma charakter mapy ze współrzędnymi prowadzącymi do miejsc, o których opowiadają ukryte pod kodami QR filmy. 

Jest też karta gry. 

Zachęcamy do zabawy! Rozwiązuj zagadki, złam szyfr i odkryj adres domu starosty Dabińskiego, który piastował ten urząd jako pierwszy po odzyskaniu niepodległości.