Kategorie
Aktualności

Gostyńska Gra Miejska 2020

Mrożąca krew w żyłach gra wywiadów! I agenci z informacjami dla uczestników gry. Tym razem wszystko było wirtualnie. Za nami pandemiczna edycja Gostyńskiej Gry Miejskiej.

XI Gostyńska Gra Miejska – Prezydencki gambit – Gostyń 1929 – nawiązywała do autentycznego wydarzenia z historii przedwojennego Gostynia. Tym razem do wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego w Gostyniu w 1929 r.   Temat wdzięczny sam w sobie, dodatkowo atrakcyjny dla nas – bo dwudziestolecie międzywojenne to konik pomysłodawcy gry (GGM)– Grzegorza Skorupskiego (www.skorupski.net.)

 

GGM a covid

To była wyjątkowa gra – oczywiście ze względu na pandemię. Kiedy my pracowaliśmy nad etapem internetowym rozgrywek – świat się zatrzymał. Więc i my przystopowaliśmy.  Po raz pierwszy w historii Gostyńskiej Gry Miejskiej nie wystartowaliśmy 1 kwietnia. A jak wiecie zapewne to dla nas wyjątkowa data – rocznica lokacji Gostynia na prawach miejskich. Więc od początku gra startuje tego właśnie dnia. Jednak nie tym razem.

 

Udało nam się jesienią, kiedy pandemia pozwoliła na krótki oddech. GGM wystartowała 12 września, ale również finał tym razem rozegraliśmy online. Naszych agentów w akcji możecie zobaczyć na filmikach na stronie gry: https://gramiejska.net.pl/index.php/portfolio/1-visualize-impactful-mindshare

 

Jak wyglądała gra?

Scenariusz gry, jak zwykle przeplatał wątki fikcyjne i fakty historyczne. Tak skonstruowane były zagadki detektywistyczne, które musieli rozwiązać uczestnicy.  Czy to było trudne? Owszem, jednak można było szukać podpowiedzi. Gdzie? W ogólnodostępnych publikacjach i w Internecie. Odpowiedzi znajdowały się też w przestrzeni miejskiej – w starych szyldach i historycznych elementach dawnych budynków.

W sumie w grze wzięło udział 13 drużyn – rodziny z dziećmi, młodzież (w tym studenci), osoby dorosłe i seniorzy. Uczestnicy gry reprezentowali gminę Gostyń a także miejscowości takie jak: Leszno, Turek i Zielona Góra.

 

Gra zorganizowana została z udziałem wolontariuszy oraz partnerów i instytucje wspierające. Byli z nami: Forum Demokratyczne, Muzeum w Gostyniu, Biblioteka, GOK Hutnik i OSiR . Bardzo im za to dziękujemy!!!

 

Finał gry online poprzedził wykład tematyczny (27.10.2020) zatytułowany „Życie codzienne w międzywojennym Gostyniu”. Tym razem również w formule online – dostępny przez stronę gry i fb.

Nagroda w grze

Dzięki grantowi z gminy Gostyń, w Gostyńskiej Grze Miejskiej mamy niezwykłą nagrodę główną – voucher podróżny. Zwycięskie drużyny otrzymały też nagrody rzeczowe (sprzęt turystyczny, karnety i wejściówki uprawniające do korzystania z oferty OSiR czy GOK Hutnik).

Dofinansowano z budżetu Gminy GostyńGmina Gostyń